Pomnik Poległych Stoczniowców

Gdańsk, pl. Solidarności
 
zgłoś do aktualizacji

Monument upamiętniający ofiary grudnia 70 powstał na podstawie projektu: Bogdana Pietruszki, Roberta Peplińskiego, Elżbiety Szczodrowskiej-Peplińskiej i Wiesława Szyślaka.
Trzy krzyże wysokie na 42 metry zdobią sceny z życia stoczniowców.

więcej informacji

Krzyż Milenijny

80-855 Gdańsk, Gradowa
 
zgłoś do aktualizacji

Krzyż stoi na szczycie Góry Gradowej, został wzniesiony wg. projektu rzeźbiarza Jacka Łuczaka w roku 2000 r. Mierzy 16, 5 metra wysokości i jest jednym z punktów orientacyjnych centrum Gdańska.

Pomnik Obrońców Poczty Polskiej

Gdańsk, pl. Obrońców Poczty Polskiej
 
zgłoś do aktualizacji

Pomnik wykonany ze stali nierdzewnej przedstawia postać pocztowca i boginię zwycięstwa Nike. Autorami projektu pomnika są krakowscy artyści: Wincenty Kućma i Krystyna Hajdo-Kućma.

Pomnik Ofiar Pożaru w Hali Widowiskowej Stoczni Gdańskiej

Gdańsk, Jana z Kolna, obok przystanku Gdańsk-Stocznia
 
zgłoś do aktualizacji

Tablica upamiętniająca ofiary pożaru, który wybuchł 24 listopada 1994 roku w czasie koncertu. Zawiera napis "ŻYCIE CHOĆ PIĘKNE TAK KRUCHE JEST".
Pomnik znajduje się w miejscu oryginalnego, ocalałego po pożarze, wejścia do hali.

Bursztynowa Promenada Gwiazd

Gdańsk, Ołowianka
(aleja dziedzińca Polskiej Filharmonii Bałtyckiej)
 
zgłoś do aktualizacji

Pomnik autorstwa Adama Myjaka, honorujący wybitnych artystów filmu, muzyki, literatury i sztuk pięknych z Polski i zagranicy.

Cmentarz Garnizonowy - Historyczny Obiekt Cmentarny Ściana Pamięci

Gdańsk, gen. Henryka Dąbrowskiego 2 Mapka
 
zgłoś do aktualizacji

Symboliczne mauzoleum powstało w 2005 r. Złożono tu urnę z ziemią z 40 pól bitewnych i cmentarzy żołnierzy polskich poległych podczas II Wojny Światowej. Na kwaterze tej znajduje się Ściana Pamięci, na której, postawiono pomnik z wykutym krzyżem.

Cmentarz Ofiar Terroru Hitlerowskiego - Pomnik Bohaterów Zaspa

Gdańsk, Bolesława Chrobrego 80 Mapka
 
zgłoś do aktualizacji

Autorem obecnego wystroju pomnika-cmentarza jest artysta rzeźbiarz Wiktor Tołkin. Na terenie cmentarza upamiętnionych jest około 20 000 ofiar terroru hitlerowskiego pochodzących z całej Europy.

Kolumna meteorologiczna Fahrenheita

Gdańsk, Długi Targ
(u wylotu ul. Mieszczańskiej)
 
zgłoś do aktualizacji

Obiekt pomnikowy w formie stylizowanej gabloty zwieńczony piramidalnym daszkiem z iglicą posadowiona na cokole z różowego piaskowca. Odsłonięcie pomnika nastąpiło w dniu 30. 10. 2008 r. Autorem pomnika jest Hanna Klementowska.

Pomnik Czołgistów

Gdańsk, al. Zwycięstwa
 
zgłoś do aktualizacji

Obiekt ten jest autentycznym czołgiem typ T-34 z II Wojny Światowej (najprawdopodobniej z 1943 r. ). Czołg w charakterze pomnika został odsłonięty w 1946 roku w pierwszą rocznicę zakończenia wojny.

Pomnik Harcerek i Harcerzy Miasta Gdańska pomordowanych w czasie II Wojny Światowej

Gdańsk, u zbiegu ulic Hucisko i Wały Jagiellońskie
(Zieleniec w pobliżu Nowego Ratusza)
 
zgłoś do aktualizacji

Pomnik w formie stylizowanego pnia ułamanego drzewa wys. 1, 40 m. został odsłonięty w 2004 roku dla upamiętnienia Przywódców Harcerzy Gdańskich. Autorem pomnika jest artysta rzeźbiarz Marcin Plichta.

Pomnik Jana Heweliusza

80-855 Gdańsk, Korzenna
 
zgłoś do aktualizacji

Pomnik astronoma Jana Heweliusza zlokalizowany jest przy ulicy korzennej. Autorem projektu pomnika jest Jan Szczypka, został odsłonięty w 2006 roku z okazji obchodów 395 rocznicy urodzin gdańskiego astronoma.

Pomnik Jana Pawła II

Gdańsk, al. Jana Pawła II
(Plac Trzecigo Tysiąclecia)
 
zgłoś do aktualizacji

Pomnik o wys. 4, 8 m wykonano z granitu. Jego twórcą jest prof. Mariusz Kulpa. Oficjalne odsłonięcie obiektu nastąpiło 04. 06. 1999 r. - w przeddzień II wizyty Papieża w Gdańsku.

Pomnik Kindertransportów

80-895 Gdańsk, Podwale Grodzkie 1 Mapka
 
zgłoś do aktualizacji

Pomnik upamiętniający losu żydowskich dzieci wywiezionych i uratowanych w przeddzień wybuchu II Wojny Światowej. Autorem pomnika jest Frank Meisler, izraelski rzeźbiarz urodzony w Gdańsku i wywieziony do Wielkiej Brytanii w jednym z kindertransportów

Pomnik króla Jana III Sobieskiego

80-894 Gdańsk, Targ Drzewny
 
zgłoś do aktualizacji

Pomnik króla Jana III Sobieskiego został ufundowany przez miasto Lwów i odsłonięty 20 listopada 1898 r.

więcej informacji

Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego

Gdańsk, pl. marsz. Józefa Piłsudskiego
 
zgłoś do aktualizacji

Pomnik marszałka Piłsudskiego odsłonięto uroczyście w 88 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, przypadającą w dniu 11 listopada 2006 roku.

Najnowsze promocje

Pomniki i miejsca pamięci

Pomniki, fontanny i miejsca pamięci rozsiane po uliczkach, skwerach, placach i parkach Sopotu, Gdańska i Gdyni. Miejsca przypominające o zakrętach historii i ludziach zasłużonych dla kraju, regionu i miasta. Zbiór miejsc pamięci historycznej wraz z ich zdjęciami i dokładnymi lokalizacjami na multimedialnej mapie Trójmiasta.